Використання підтримки гемопоезу аутологічними стовбуровими клітинами периферичної крові при застосуванні високодозової хіміотерапії для лікування дітей з солідними новоутвореннями
Павлик С.В., Климнюк Г.І., Балицька О.В., Шайда О.В.
На сучасному етапі розвитку онкології хіміотера пія залишається провідним методом у комплексно му лікуванні при злоякісних солідних новоутворе нях у дітей. Смертність внаслідок інфекційних уск ладнень на фоні значної мієлосупресії займає перше місце у структурі смертності при застосуванні висо ко та мегадозової терапії при злоякісних новоутво ренях як у дітей, так і дорослих. Профілактика та лі кування інфекційних ускладнень та тромбоцитопеній досить високовартісна, оскільки вимагає ізоляційних заходів, призначення тривалого курсу антибіотиків, протигрибкових та противірусних препаратів, КСФ, препаратів крові. Одним із методів вирішення проб леми підвищення ефективності хіміотерапії та змен шення кількості ускладнень є застосування підтримки гемопоезуаутологічними стовбуровими клітинами периферичної крові (СКПК). Введення стовбурових клітин (СК) використовують для відновлення гемо поезу після мієлоаблятивної поліхіміотерапії (ПХТ) чи його підтримки при проведенні традиційної хіміо чи променевої терапії.
Об’єкт і методи. З 2002 по 2007 р. проведено 31 елемент ПХТ з підтримкою СКПК у 22 хворих. 6 із 22 — хворі з нейробластомою, 4 — саркомою м’яких тканин, 6 — саркомою Юїнга, 3 — нефробластомою, 1 — тератобластомою, 1 — остеогенною саркомою та 1 — хондросаркомою. Усі пацієнти належать до груп високого ризику згідно з визначенням протоколів, IV стадією захворювання, рефрактерними формами та рецидивами захворювання. Підтримку гемопоезу СКПК застосовували для дотримання рекомендо ваних термінів проведення хіміотерапії та для від новлення гемопоезу після високоінтенсивної ПХТ у пацієнтів вказаної групи. Проведення інтенсив ного хіміотерапевтичного лікування без підтрим ки СКПК у цих пацієнтів небезпечне через високу ймовірність виникнення важких ускладнень.
Результати. Після проведення хіміотерапії в усіх указаних випадках відзначали лейкопенію IV ст.,
фебрильну нейтропенію — у 7 випадках, тромбо цитопенію IV ст. — 16.
Після застосування підтримки гемопоезу СКПК, відновлення рівня гранулоцитів вище 1000 клітин тривало 13 днів (8–20 днів), а тромбоцитів вище 20 х 109/л — 14,9 дня (0–45 днів). Тривалість лей копенії IV ст. становила 8,1 дня (2–20 днів), тром боцитопенії IV ст. – 7,8 дня (0–28 днів). Оральний мукозит IV ст. відзначали у 4 хворих.
При медіані спостереження 24 міс (1–48 міс) з 22 хворих живі 12. Повну ремісію відзначають у 6 пацієнтів, 6 — живуть з рецидивом. 8 дітей помер ло внаслідок прогресування захворювання, двоє — ускладнень, пов’язаних з лікуванням (поширений інфаркт легень на фоні тромбоцитопенії, двобічна пневмонія). Із 6 пацієнтів, які знаходяться у повній ремісії 4 (3 — з нейробластомою та 1 — з пухлиною Вільмса) — це діти, у яких відзначали прогресуван ня захворювання при терапії першої лінії; 1 — па цієнт з раннім рецидивом рабдоміосаркоми; 1 — хондросаркомою стегна.
Швидке відновлення гемопоезу внаслідок вве
дення аутологічних СКПК дає змогу дотриматись рекомендованих інтервалів між елементами хіміоте рапії, тобто зберегти інтенсивність лікувальної про грами, особливо у пацієнтів, які попередньо отри мали терапію. Проведення деяких лікувальних про токолів без застосування підтримки гемопоезу СК взагалі неможливе, оскільки вони зумовлюють три вале та глибоке пригнічення кровотворення.
Висновки. Застосування підтримки гемопоезу СКПК під час проведення хіміотерапії при лікуванні солідних пухлин у дітей є доцільним та ефективним, оскільки дає можливість забезпечити високу інтен сивність лікування при його відносній безпеці. За гальна виживаність у описаної групи хворих стано вить 54,5%, безрецидивна — 27,3%.
Без коментарів » Додати коментар